Pożyczka od osoby fizycznej. Czy to możliwe i opłacalne?
Pożyczki społecznościowe to dla pożyczkobiorców dobra alternatywa dla oferty banków i sektora pozabankowego. Dla inwestorów – szansa na łatwy i bezpieczny zarobek bez konieczności zakładania własnej firmy pożyczkowej. Co warto o nich wiedzieć?
Pierwsze pożyczki pozabankowe pojawiły się w latach 70 w Stanach Zjednoczonych. Były odpowiedzią na trwający wówczas za oceanem kryzys finansowy. Wojna w Wietnamie i związane z nią zawirowania gospodarcze sprawiły, że tysiące Amerykanów znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a przez utratę pracy lub obniżenie dochodów rudno im było spełnić wymagania stawiane przez banki. W dopiero raczkującym sektorze pozabankowym finansowanie mogli zaś uzyskać właściwie wszyscy.
W Polsce pożyczki pozabankowe pojawiły się w połowie lat 90. Po problemach początkowego okresu (stosowanie nieetycznych praktyk i działanie na granicy prawa), po 2010 przyszedł czas na stabilizację. Wejście na polski rynek zagranicznych firm wraz z zachodnimi standardami oraz wprowadzenie tak zwanej ustawy antylichwiarskiej pozwoliły klientom skorzystać z oferty pożyczkodawców bez obaw o to, że padną oni ofiarą oszustwa. Wraz z tymi zmianami przyszły jednak nieco wyższe wymagania wobec pożyczkobiorców. A w dobie pandemicznego kryzysu wiele osób może nie być w stanie ich spełnić. To na pewno idealny moment na wejście na rynek prywatnych inwestorów.
Pożyczka od osoby fizycznej. Czy to zgodne z prawem?
Obowiązujące w Polsce przepisy nie zabraniają osobom fizycznym udzielania pożyczek, nie ustalają też maksymalnej kwoty takiej pożyczki. Warto jednak pamiętać, że jeśli kwota finansowania przekracza 500 złotych, umowę należy sporządzić w formie pisemnej – w przeciwnym razie według prawa będzie ona nieważna. W przypadku, gdy jest ona wyższa niż 15 tysięcy złotych, musi ponadto być udokumentowana poprzez przejście przez konto bankowe lub zostać przesłana przekazem bankowym.
Pożyczka od osoby fizycznej polega opodatkowaniu. Wyjątek stanowią pożyczki do kwoty 9 637 złotych, o ile są udzielane przez członków najbliższej rodziny. W pozostałych sytuacjach pożyczkobiorca będzie musiał opłacić 2-procentowy podatek od czynności prawnych. Obowiązek podatkowy powstaje, kiedy podpisywana jest umowa, gdy przekazywane są pieniądze oraz w momencie wydania orzeczenia sądowego. Jeśli nie odprowadzimy daniny, fiskus może nałożyć na nas karne opodatkowanie w sankcyjnej, 20-procentowej stawce.
Pożyczkodawca ma zaś obowiązek wykazania odsetek w rocznym zeznaniu podatkowym. Są one objęte zryczałtowanym, 19-procentowym podatkiem.
Chcę zarabiać na pożyczkach. Jak znaleźć pożyczkobiorcę?
Chcąc zarabiać na odsetkach od udzielanych pożyczek, do wyboru mamy szeroki wachlarz metod poszukiwania klientów. Możemy zdać się na informacje przekazywane w gronie bliższych lub dalszych znajomych, ale w takim przypadku nie powinniśmy liczyć na wysokie zyski. Efektywniejsze okażą się aktywne poszukiwania – na przykład ogłoszenia w prasie lub lokalnych serwisach.
Zdecydowanie najwygodniejszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem będą jednak pożyczki społecznościowe (ang. social lending). To rozwiązanie polegające na łączeniu pożyczkobiorców i prywatnych pożyczkodawców za pomocą specjalnych serwisów internetowych. Ci pierwsi zyskują dostęp do dużej ilości ofert (w tym tych bez weryfikacji zdolności i historii kredytowej) i opcja negocjowania kosztów. Dla pożyczkodawców najważniejszymi zaletami są zaś:
-
łatwość w znalezieniu klientów;
-
możliwość ustalenia dogodnych dla siebie warunków pożyczki;
-
dostęp do informacji na temat potencjalnych pożyczkobiorców.
Aureus.info.pl. Pożyczki społecznościowe online
W poszukiwaniu klientów warto skorzystać z nowego serwisu pożyczek społecznościowych – www.aureus.info.pl. Z punktu widzenia inwestora jego najważniejsze zalety to:
-
pełne zabezpieczenie kapitału: każda zawierana za pośrednictwem Aureus.info.pl jest zabezpieczona w jeden z następujących sposobów – wekslem, hipoteką, poręczeniem majątkowym lub dobrowolnym poddaniem się egzekucji;
-
stuprocentowa swoboda: inwestor może sam ustalić wysokość oprocentowania, okres kredytowania czy wysokość poszczególnych rat;
-
dostęp do systemu weryfikacji klientów: serwis oferuje pomoc w ocenie zdolności osób ubiegających się o finansowanie i, co za tym idzie, ryzyka danej transakcji.