Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta?
Każdy, kto otrzyma ciekawą propozycję współpracy, chciałby mieć pewność, iż potencjalny wspólnik jest osobą rzetelną i wiarygodną. W biznesie niestety jest dużo nieuczciwych kontrahentów. To ogromny problem dla licznych przedsiębiorców. Pomyłki w relacjach biznesowych mogą pociągać za sobą wiele nerwów, pieniędzy i czasu. Warto wcześniej sprawdzić z kim podejmuje się w niedalekiej przyszłości współpracę, aby wiedzieć, czy ta osoba jest godna uwagi. Poniżej znajdują się sposoby na efektywne sprawdzenie być może przyszłych wspólników.
Research internetowy
Na szczęście nie trzeba znać wszystkich szczegółowych danych potencjalnej firmy. Wystarczy bowiem wpisać w wyszukiwarkę imię i nazwisko albo nazwę działalności. Samodzielnie można sprawdzić podstawowe informacje nt danej firmy. Dokumenty rejestrowane wskazują, czy działalność działa legalnie. Sprawdza się to w bazie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w Krajowym Rejestrze Sądowym.
W CEIDG znajdują się takie dane przedsiębiorcy jak:
- data założenia działalności
- adres siedziby firmy
- rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej
- dane pełnomocników
- adres e-mail
- status firmy – aktywny/zawieszony
- spółki cywilne, z którymi współpracuje kontrahent
Jeśli chodzi o spółkę cywilną to można odnaleźć jej wspólników. W tym celu wystarczy wypełnić rubrykę „NIP spółki cywilnej”, jeśli mają oni zaktualizowane wpisy ukierunkowane pod dane spółki. W innym wypadku trzeba szukać rejestr REGON. Wielu przedsiębiorców sprawdza też telefonicznie firmę. Zaleca się sprawdzenie jej certyfikatów wiarygodności. Następnym krokiem jest zażądanie zaświadczenia odnośnie nadania numeru NIP/REGON. W internecie można poszukać również opinii na temat danej osoby, np. na forach dyskusyjnych. Warto na to uważać, ponieważ negatywne komentarze mogą być dziełem konkurencji.
Płatne sposoby na sprawdzenie wiarygodności firmy
Przedsiębiorca może sprawdzić sytuację finansową kontrahenta i jego powiązania biznesowe
,
Można to zrobić na kilka sposobów:
- Sprawdzając firmę w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, BIG info Monitor
- Poznając historię danej działalności wraz z jej sprawozdaniami finansowymi
- Składając wniosek do ZUS-u i US w celu dowiedzenia się, czy dana firma ma zaległości w publicznoprawnych płatnościach i czy kontrahent to czynny płatnik VAT
Czym jest “biała lista”?
We wrześniu 2019 roku powstała tzw. biała lista. Dzięki niej można poznać kontrahenta. Znajduje się ona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów oraz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Pomoże ona ustalić:
- imię i nazwisko przedsiębiorcy/nazwę firmy
- status podmiotu
- nr REGON
- nr PESEL
- Numer w Krajowym Rejestrze Sądowym
- adres siedziby firmy
- miejsce zamieszkania/stałego miejsca prowadzonej firmy
- dane osób uprawnionych do reprezentowania podmiotu wraz z ich numerami identyfikacji podatkowej
- daty rejestracji, wykreślenia/przywrócenia do rejestru w formie podatnika VAT
- numery rachunków bankowych/rachunków w kasie oszczędnościowo-kredytowej
Sprawdzenie firmy przez detektywa
Weryfikację wiarygodności kontrahenta można zlecić prywatnemu detektywowi. Godną polecenia firmą jest prywatny detektyw Magdalena Pławińska, mająca doświadczenie w sprawdzaniu wiarygodności kontrahentów, a także rozwiązywaniu spraw kryminalnych czy rodzinnych. Dzięki prywatnemu detektywowi można dowiedzieć się, czy firma ma zaległości w ZUS/US. Jest on w stanie przygotować raport o polskiej lub zagranicznej firmie, mając większy dostęp do pewnych kluczowych źródeł.
Po sprawdzeniu potencjalnego wspólnika można podjąć decyzję, czy warto nawiązać z nim współpracę. Poza tym ważnym zabezpieczeniem są odpowiednie umowy.