Jakie wymagania zarobkowe powinieneś mieć jako junior w IT?
Podczas rozmowy o pracę zwykle pada pytania o oczekiwania względem zarobków. Specjaliści – także ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę w IT – często nie wiedzą, jakie widełki podać. Czego można oczekiwać na stanowiskach juniorskich? Jakie zarobki są minimalne, jakie przeciętne, a jakie maksymalne?
Od czego zależy wynagrodzenie dla juniora w IT?
Niektóre firmy już w ofertach pracy podają, na wynagrodzenie jakiego rzędu może liczyć osoba początkująca w IT. Zazwyczaj rozbieżność pomiędzy pensją minimalną, a maksymalną wynosi około 2 tysiące złotych brutto. Skąd wynika ta różnica? Otóż wiele zależy tutaj od umiejętności, jakie posiada konkretna osoba. Ważne jest przede wszystkim przygotowanie do pracy – osoby po kursach bądź studiach kierunkowych zwykle mogą oczekiwać wyższej pensji niż samouk.
Podczas rekrutacji bierze się też pod uwagę znajomość języków obcych, zwłaszcza angielskiego. Rekruterzy skupiają się na doświadczeniu zawodowym zdobytym na przykład podczas stażu w innej firmie. Dodatkowe umiejętności, takie jak znajomość konkretnego języka programowania czy wiedza z zakresu bezpieczeństwa sieci, także są cenione.
Wynagrodzenie brutto można bez problemu przeliczyć na netto – pomoże w tym kalkulator wynagrodzeń, który znajdziemy na: https://www.aplikuj.pl/kalkulator-wynagrodzen.
Jakiej pensji oczekiwać, zatrudniając się w sektorze IT?
Stanowiska juniorskie to najniższy szczebel w IT, a więc od nich musimy zacząć, chcąc rozwijać się w tej branży. Niemniej jednak pojawia się pytanie, jakich zarobków oczekiwać. Z pewnością odbiegają one od tych, które są ogólnie przyjęte dla osób początkujących w innych branżach. Zazwyczaj oscylują w okolicach 5-7 tysięcy brutto. Na tyle mogą liczyć początkujący programiści znający na poziomie zaawansowanym przynajmniej jeden język programowania. Nieco więcej otrzymują admini – ich wynagrodzenie wynosi nawet 9 tysięcy złotych brutto. Na zarobki nie narzekają też mobilni deweloperzy czy inżynierowie security, którzy zarabiają nawet 11 tysięcy na start.
Liczby robią wrażenie, mając na uwadze, że w innych branżach zarabia się maksymalnie połowę tego, co w IT, i to na samym początku. Warto jednak mieć na uwadze, że każda firma posiada nieco inny budżet. Najwięcej zarabia się w dużych korporacjach, najmniej w początkujących start-upach. Oczywiście, inne są też wymagania względem kandydatów – zwykle im większe, tym wyższą pensję możemy uzyskać już na starcie.
Podwyżki dla juniorów – kiedy ich oczekiwać?
Stanowisko juniorskie w IT zwykle zajmuje się przez rok lub dwa. W tym czasie zdobywamy nowe umiejętności, zatem możemy też negocjować wysokość zarobków. Zazwyczaj po pierwszym roku otrzymamy 1-2 tysiące złotych podwyżki, co niekoniecznie musi od razu wiązać się z awansem stanowiskowym.
Zarobki w IT rosną w bardzo szybkim tempie, zmieniają się bowiem realia rynkowe. Zapotrzebowanie na specjalistów wzrasta, co sprawia, że zarabiają oni coraz więcej. Jeśli w obecnym miejscu pracy nie możemy otrzymać podwyżki, a nasze wynagrodzenie nie mieści się w widełkach rynkowych, warto poszukać zatrudnienia u innego pracodawcy, na przykład poprzez portal https://www.aplikuj.pl/. Obecnie informatycy mają ogromne możliwości rozwoju, a w większości przypadków w grę wchodzi też praca zdalna bądź hybrydowa, dzięki czemu mogą oni nawiązywać współpracę z zagranicznymi firmami.