Na czym polega audyt wewnętrzny? Kiedy się go zleca?
Procesy kontrolne przeprowadzane są w celu oceny efektywności prowadzanych przez firmę działań. Rzetelny raport umożliwia wprowadzanie efektywnych rozwiązań dla dobra danego przedsiębiorstwa. Warto wiedzieć, kiedy tego typu operacje są przeprowadzane.
Definicja
Audyt wewnętrzny sprowadza się do niezależnej działalności o charakterze doradczym, którą zleca się w celu usprawnienie procesów operacyjnych w konkretnych sektorach przedsiębiorstwa. Zaletą kontroli jest wprowadzenie do firmy wartości dodanej w poszczególne rejony. Audyt wewnętrzny służy przede wszystkim organizacji jako pomoc w doskonaleniu operacji, mających wpływ na całą jednostkę. Charakterystyczne cechy procesu to obiektywność, rzetelne podejście oraz metodyczne doradztwo w zakresie zalecanych udoskonaleń. Kontrola ukierunkowana jest na obszary mogące w największym stopniu zagrozić firmie w realizowaniu obranych kierunków rozwoju oraz planów strategicznych w osiągnięciu pozycji w danym sektorze gospodarczym. W ramach kontroli wyróżnia się audyty finansowe, operacyjne oraz informatyczne.
Atak kontrolowany
Testy penetracyjne mają podobny charakter, co audyty. Metody stosowane w ramach operacji nie są jednak sformalizowane ze względu na dynamikę wiedzy i kompetencji w tym sektorze. Test penetracyjny sprowadza się do kontrolowanego ataku na system teleinformatyczny. Jego celem jest weryfikacja stanu bezpieczeństwa konfiguracji w odniesieniu do jej odporności na próby obejścia blokad. System ocenia się pod kątem błędów ochrony, wynikających z niewłaściwego układu lub deficytów w oprogramowaniu. W trakcie testu profesjonalista przeobrażą się w potencjalnego włamywacza, który posługuje się m.in. exploitami. Operacje zaliczane są do działań za przyzwoleniem. Pentester zobligowany jest również do przedstawienia rzetelnego raportu na podstawie obserwacji i zauważonych uchybień.
Chcąc usprawnić pracę swojej firmy, warto zdecydować się na przeprowadzenie audytu wewnętrznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu można usprawnić funkcjonowanie poszczególnych rejonów przedsiębiorstwa.