Niezbędne wyposażenie szklarni
LC Hortigroup jako pomoc w udoskonalaniu i budowie szklarni. Uprawy szklarniowe pozwalają na uzyskanie plonów również w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
W szklarniach uprawia się nie tylko pomidory, ale też np. róże czy tulipany. Oczywiście w szklarniach produkowane są również nowalijki jak sałata czy rzodkiewka, a w ciągu lata papryka i ogórki. Na terenie Unii Europejskiej udział upraw szklarniowych jest dużo większy niż na terenie naszego kraju.
Uprawy szklarniowe w Polsce – garść statystyk
W związku z dopłatami i projektami unijnymi oraz dużo większą świadomością polskich rolników odnotowuje się wzrost warzyw i innych płodów rolnych uprawianych pod osłonami. Kolejno w latach 2004 – 2014 zbiór warzyw spod osłon zwiększył się z 0,7 do 1 miliona ton.
W latach 2011-2014 zaobserwowano w Polsce wzrost areału przeznaczonego na uprawy warzyw pod osłonami corocznie o 3%, jednocześnie 40% tej powierzchni zajmowały profesjonalne szklarnie. W 2018 roku w szklarniach wyprodukowano ponad 560 ton warzyw, z czego pomidory stanowiły niemal 420 ton, ogórki nieco ponad 120.
Co istotne wg. Ministerstwa Finansów eksport pomidorów osiągnął 37% struktury wartościowej eksportu warzyw, a niemal 3/4 upraw pochodziło właśnie spod osłon.
Szklarnie prywatne w naszym kraju
Obecny trend na żywność ekologiczną przejawia się nie tylko w optymalizacji i równoważeniu dużych upraw, ale też w niewielkich, przydomowych ogródkach ziołowych i warzywnych, których wyposażeniem mogą być foliowe tunele lub niemal profesjonalnie zbudowane szklarnie, np. o powierzchni 9m2. W takich sytuacjach ceny – w zależności od tego ile zrobimy sami – zaczynają się już od kilkuset zł.
Co powinny zrobić duże szklarnie czyli wyposażenie dla wysokich plonów
W przypadku optymalizacji produkcji niezbędne staje się nabycie mat szklarniowych i cieniujących, systemów nawadniania i wentylacji.
Całość oferty możesz sprawdzić na LC Hortigroup, gdzie znajdziesz pełne informacje o cenach i statystykach szklarni w Polsce i Europie.