Pięć najistotniejszych czynników, które wpływają na wysokość składki OC
Polisy komunikacyjne to najważniejszy sektor polskiego rynku ubezpieczeń, stanowiący ponad 60% segmentu świadczeń majątkowych. W ramach zobowiązań wyróżnia się obowiązkowe oraz dobrowolne pakiety. Warto wiedzieć, które czynniki decydują o wysokości comiesięcznej składki w ramach polisy OC.
1. Rodzaj samochodu
Uzupełniając kalkulator ubezpieczenia dostępny na stronie towarzystwa cuk.pl, należy wprowadzić dane dotyczące posiadanego auta. Duży wpływ na wysokość składki OC ma marka samochodu. Firmy oferujące polisy analizują bowiem statystyki przedstawiające, które spośród dostępnych na rynku aut najczęściej uczestniczą w kolizjach. Jeśli dany pojazd znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, wówczas cena polisy będzie większa. Przy obliczaniu składki ubezpieczyciele biorą pod uwagę również przebieg auta, jego wiek oraz wielkość silnika. Mocno wyeksploatowany samochód będzie bardziej podatny na awarie, a co za tym idzie, mniej bezpieczny. Wielkość silnika ma bezpośrednie przełożenie na osiągi auta. Właściciele szybkich samochodów muszą liczyć się z droższym OC.
2. Wiek właściciela
Przy obliczaniu składki ubezpieczenia pod uwagę brane są informacje o pojeździe, jak i dane, dotyczące właściciela auta. Im młodszy kierowca, tym wyższa cena świadczenia. Młody kierowca nie ma bowiem wypracowanej historii bezkolizyjnej jazdy. Jest on również zaliczany, ze względu na brak doświadczenia za kierownicą, do grupy podwyższonego ryzyka.
3. Miejsce zamieszkania kierowcy
W mniejszych miastach nie ma tak dużego natężenia ruchu, jak w przypadku dużych metropolii i aglomeracji. Przekłada się to na mniejsze ryzyko uczestnictwa w wypadku drogowym. Właściciele pojazdów mieszkający w niewielkich miastach mogą więc liczyć na niższe składki OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe dysponują bowiem statystykami, na podstawie których konkretne miejscowości zaliczane są do stref podwyższonego ryzyka.
4. Rodzaj produktu
Ubezpieczenia OC można kupować jako osobne produkty lub elementy pakietów. Najczęściej spotykane połączenia obejmują polisę odpowiedzialności cywilnej i świadczenie AC. W tego typu przypadkach wysokość comiesięcznej składki obliczana jest na podstawie należności w ramach dwóch polis. Warto pamiętać o tym, że ubezpieczenia kupowane łącznie są zwykle tańsze.
5. Zniżki
Kierowcy, którzy mają za sobą przynajmniej rok bezszkodowej jazdy, mogą liczyć na obniżenie składki OC. Osobom z kilkuletnią historią bezkolizyjną przysługują natomiast zniżki sięgające nawet 70%. Trzeba pamiętać, iż każda szkoda wiążę się z utratą jednej dziesiątej wypracowanych rabatów.
Cena polisy OC zależy od różnorodnych czynników. W przypadku wszelkich wątpliwości warto skorzystać z pomocy agenta lub doradcy ubezpieczeniowego.